Posted by admin On Mayıs - 7 - 2011

Gebelik olabilmesi için üç unsurun bir araya gelmesi gerekir. Yumurta, sperm ve rahim. Eğer kadında yumurta veya erkekte sperm sağlanamıyor ise gebelik oluşmayacaktır. Eksik olan yumurta veya spermin müstakbel anne-baba dışında üçüncü bir kişiden alınması işlemine ‘donasyon’ adı verilmektedir.

Burada yumurta bağışlayan kişi ‘donor’, yumurtayı kullanan ise ‘alıcı’ olarak nitelendirilir. Bu sözcükler, böbrek veya karaciğer nakillerinde de aynı şekilde kullanılmaktadır.

Kadında yumurta üretiminin bozuk olduğu durumlarda, başka bir kadından yumurta bağışı almak 1984 yılından bu yana uygulanan bir yöntemdir. Donorden alınan yumurta, laboratuvarda alıcının eşinin spermleriyle döllenerek embryo elde edilir.

Bu yöntem Kuzey Kıbrıs ve Avustralya, Ingiltere, Belçika, Israil, Amerika gibi ülkelerde serbest olarak uygulanmaktadır.

Donor spermiyle gebelik edilmesi ise yumurtaya göre daha eski bir geçmişe sahiptir. Hiç sperm üretimi olmayan veya kullanılamayacak durumda spermi olan aileler için uygulanmaktadır.

Gerek donor spermi gerekse yumurtanın Türkiye sınırları dahilinde uygulanması, ilgili yönetmelik gereği yasaklanmıştır..

Comments are closed.