Kıbrıs Donasyon Merkezi http://www.kibrisdonasyonmerkezi.com Fri, 13 Mar 2015 08:11:20 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 Yumurta Donasyonu Yumurta Nakli http://www.kibrisdonasyonmerkezi.com/yumurta-donasyonu-yumurta-nakli-2 Tue, 31 May 2011 14:52:54 +0000 http://www.kibrisdonasyonmerkezi.com/?p=120 Yumurta donasyonu herhangi bir nedenle yumurtalıklarını veya yumurtlama yeteneğini kaybeden kadınların anne olabilmelerine şans tanıyan bir yöntemdir.

Doğurganlık her an kaybedilebilecek bir durumdur. Artık kadınlar çok genç yaşta bile bilinmeyen sebeplerle erken menapoza girebiliyorlar.

Bunun yanı sıra herhangi bir nedenle yumurtalıklarına operasyon yapılan ve yumurtalık dokusunun tamamını veya ciddi bir kısmını kaybeden kadınlar da doğurganlık yeteneğini kaybediyor.

Tedavi amaçlı verilen radyoterapi ve kemoterapiler de yumurtalık fonksiyonu bozarak çocuk sahibi olmaya engel teşkil edebiliyor. Ayrıca Turner Sendromu gibi genetik hastalıklarda da yumurta donasyonuna sıklıkla başvuruluyor. İşte bu şanssız durumlardan herhangi birini yaşayan kadınların anne olabilmeleri yumurta nakli ile hayal olmaktan çıkmış durumdadır. Yine doğuştan yumurtalıkları gelişmemiş ancak sağlıklı bir rahime sahip olan kadınlar da yumurta donasyonu ile anne olabiliyor.

Defalarca tüp bebek denemesinden sonra hala çocuk özlemini giderememiş çiftler de yumurta donasyonu, sperm donasyonu veya embriyo donasyonundan soruna bağlı olarah herhangi bir yöntemi kullanarak anne baba olma şansını yakalayabiliyor.

Yumurta donasyonu yapılacak kadının kan grubu ve fiziki özellikleri göz önünde bulundurularak yumurta vericisi seçilir. Yumurta donasyonu yapılmadan önce vericilerin detaylı bilgileri alınır. Önemli 5 adet genetik hastalık taraması ve bulaşıcı hastalık taraması muhakkak yapılır. Yumurta donasyon yöntemi ile gebe kalan kadınların gebelik ve emzirme süreci kendi yumurtası ile gebe kalan kadınların yaşayacağı süreçle aynıdır. Yumurta donasyonu yapılacak kadının adet görmesi şart değildir.

Menopozda olan kadınlara bile yumurta donasyonu yapılabilir. Adet gören ancak yumurta kalitesi düşmüş veya yumurta rezervi azalmış kadınlara da yumurta donasyonu başarı ile uygulanmaktadır. Yumurta donasyonu yapılacak kadının adet görüp görmemesi transfer öncesi rahmin gebeliğe hazırlanması aşamasında önemlidir.

Eğer kadın adet görüyorsa adetin 21. gününde kendi hormonlarını baskılayacak bir ilaç yapılır. Yumurta alıcısı menapozdaysa buna gerek yoktur. Eğer infertilite sebebi sadece yumurta probleminden ibaret ise yumurta donasyonu ile gebelik elde etme şansı son derece yüksektir.

]]>
Taşıyıcı Annelik http://www.kibrisdonasyonmerkezi.com/tasiyici-annelik Tue, 31 May 2011 14:29:40 +0000 http://www.kibrisdonasyonmerkezi.com/?p=110 Taşıyıcı Annelik doğuştan rahmi olmayan bayanlar, rahmi gebeliği kaldıramayan bayanlar, ard arda düşük yapan bayanlar, eşcinsel eşler, ve doğum yaparak fiziğinin bozulmasını istemeyen bayanlar tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Taşıyıcı anne seçimi çok önemlidir.

Taşıyıcı anne ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftler taşıyıcı anne seçerken anlaştıkları taşıyıcı annenin bulaşıcı hastalıklar ( hepatit, aids), madde bağımlılığı ve gemetik hastalığı olup olmadığınndan emin olmalıdırlar..Bunlar ile ilgili testlerini yaptırmalı ve bu testlerin ardından işleme başlamalıdırlar. Genellikle taşıyıcı annelik işleminde çiftten yumurta ve sperm elde edilir ve bunlar aynı tüp bebek işleminde olduğu gibi döllenerek taşıyıcı annenin rahmine transfer edilir. Yasal işlemler ve prosedürler yerine getirilerek taşıyıcı anne doğum yaptıktan sonra doğacak olan bebek tamamı ile çifte ait olur ve taşıyıcı anne bebek üzerinde hak talep edemez. Yasal gerekliliklerin yerine getirilmesi ve bu işleme başvuran çiftin haklarını korumak amacı ile taşıyıcı annelik konusunda uzman olan avukatlar ile kontrat yapılabilir.

Taşıyıcı annelik yönteminde, ilk adım, bu işleme ihtiyaç duyan çiftin merkezimize başvurarak ön testlerinin yapılması ile başlar. Bu aşamadan sonra çiftler arzu ederlerse kendi taşıyıcı anne adayları ile birlikte be işleme start verebilir veya yurtdışından istedikleri özelliklere sahip bir taşıyıcı anne ile tedaviye başlayabilirler.

Tedaviye başlamadan önce, taraflar arasında tüm yasal haklar ve düzenlemeleri içeren bir kontrat hazırlanır ve imzalanır. Bu kontrat, bebeğin tüm velayet haklarını bebeği sahiplenecek olan aileye vermek amaçı ile yapılmaktadır.

Bazı durumlarda, bu işleme başvuran çiftlerde yumurta veya sperm ile ilgili bir sorun olması halinde, taşıyıcı annelik işleminin yanı sıra bir de yumurta veya sperm donasyonu ek olarak yapılır.

Bu işlemi bekar erkekler de bebek sahibi olmak için prosedürlere uygun olarak yaptırabilirler.

Daha fazla bilgi için lütfen bize ulaşın.

]]>
Sperm Nakli (Donasyon) http://www.kibrisdonasyonmerkezi.com/sperm-nakli-donasyon Sat, 07 May 2011 13:49:57 +0000 http://www.kibrisdonasyonmerkezi.com/?p=21 Bazı erkeklerin ejekülatında (meni) sperm hücresi olmayabilir. Bu durumda testisten iğne ile çekilerek veya parça alınarak içinde sperm alınır. Buradan elde edilen sperm de yumurtayı döller ve gebelik yapabilir. Fakat testisden sperm elde edilemeyen erkekler için ‘Sperm Donasyonu’ gündeme gelebilir.

Bu durumda dünyadaki belirli merkezlerde alınıp, hareket, sayı ve şekil bozukluğu araştırılarak saklamaya uygun görülenlerin depolandığı hazır ürünler kullanılır. Depolama işlemi dondurulmak yoluyla gerçekleştirilmektedir.

Yine yumurta vericisinde olduğu gibi mikrobik testler çalışılmakta (HIV, Hepatit B, C), bu amaçla en çok İngiltere, Danimarka ve Amerikada hazırlanan ürünler kullanılmaktadır. Bekleme süresi yumurta alımına nazaran çok daha kısadır.

Bu yöntem Kuzey Kıbrıs ve Avustralya, Ingiltere, Belçika, Israil, Amerika gibi ülkelerde serbest olarak uygulanmaktadır.

]]>
Embriyo Nakli (Donasyon) http://www.kibrisdonasyonmerkezi.com/embriyo-nakli-donasyon Sat, 07 May 2011 13:40:13 +0000 http://www.kibrisdonasyonmerkezi.com/?p=18 Hem hanımda yumurta, hem de beyde sperm olmadığı zamanlarda tercih edilebilen bir yöntemdir. Daha önceden ihtiyaç fazlası embryolarını bağışlamak veya paylaşmak isteyen ailelerden alınan embryolar kullanılır. Uygulanan sisteme göre taze veya dondurularak saklanmış embryolar kullanılabilir.

]]>
Yumurta Nakli (Donasyon) http://www.kibrisdonasyonmerkezi.com/yumurta-nakli-donasyon Sat, 07 May 2011 13:36:51 +0000 http://www.kibrisdonasyonmerkezi.com/?p=13 Başlangıçta erken menapoza giren genç kadınları anne yapmaya yönelik bu yöntemin, ilerleyen yıllarla beraber daha yaşlı kadınlar için de bir çözüm olduğu görülmüştür.Yumurtalıklar çalışamaz hale gelse dahi, rahim bebek tutma ve gebe kalma potansiyelini korumaktadır.

Bazı ağızdan alınan, deriden uygulanan veya iğne ile kalçadan verilen ilaçlar yardımıyla rahim yeniden programlanabilmektedir. Gebelik şansı kendi yumurtası kullanılan hanımlardan herhangi bir fark göstermez. Hatta bazen daha yüksektir. Bu yöntem Kuzey Kıbrıs ve Avustralya, Ingiltere, Belçika, Israil, Amerika gibi ülkelerde serbest olarak uygulanmaktadır.

]]>
Çiftler İçin Donör Seçimi http://www.kibrisdonasyonmerkezi.com/ciftler-icin-donor-secimi Sat, 07 May 2011 13:33:13 +0000 http://www.kibrisdonasyonmerkezi.com/?p=10 Çiftlere donor hakkında verilen bilgiler kimliğini açığa çıkarmayacak şekildedir. Saç göz rengi ve nereli olduğu, kan gurubu verilen bilgiler içindedir. Fakat adı-soyadı, adres veya telefonu çiftlere verilmez. Aynı şekilde yumurta vericisi de alıcının kimliğini öğrenemez.

Donorün şeklen anneye benzemesine çaba gösterilir, fakat yumurta bulmaktaki zorluk nedeni ile, her zaman tıpa tıp benzer bir yumurta vericisi bulunamayabilir.

]]>
Donasyon Nedir? http://www.kibrisdonasyonmerkezi.com/donasyon Sat, 07 May 2011 12:26:43 +0000 http://www.kibrisdonasyonmerkezi.com/?p=1 Gebelik olabilmesi için üç unsurun bir araya gelmesi gerekir. Yumurta, sperm ve rahim. Eğer kadında yumurta veya erkekte sperm sağlanamıyor ise gebelik oluşmayacaktır. Eksik olan yumurta veya spermin müstakbel anne-baba dışında üçüncü bir kişiden alınması işlemine ‘donasyon’ adı verilmektedir.

Burada yumurta bağışlayan kişi ‘donor’, yumurtayı kullanan ise ‘alıcı’ olarak nitelendirilir. Bu sözcükler, böbrek veya karaciğer nakillerinde de aynı şekilde kullanılmaktadır.

Kadında yumurta üretiminin bozuk olduğu durumlarda, başka bir kadından yumurta bağışı almak 1984 yılından bu yana uygulanan bir yöntemdir. Donorden alınan yumurta, laboratuvarda alıcının eşinin spermleriyle döllenerek embryo elde edilir.

Bu yöntem Kuzey Kıbrıs ve Avustralya, Ingiltere, Belçika, Israil, Amerika gibi ülkelerde serbest olarak uygulanmaktadır.

Donor spermiyle gebelik edilmesi ise yumurtaya göre daha eski bir geçmişe sahiptir. Hiç sperm üretimi olmayan veya kullanılamayacak durumda spermi olan aileler için uygulanmaktadır.

Gerek donor spermi gerekse yumurtanın Türkiye sınırları dahilinde uygulanması, ilgili yönetmelik gereği yasaklanmıştır..

]]>