Posted by admin On Mayıs - 31 - 2011

Yumurta donasyonu herhangi bir nedenle yumurtalıklarını veya yumurtlama yeteneğini kaybeden kadınların anne olabilmelerine şans tanıyan bir yöntemdir.

Doğurganlık her an kaybedilebilecek bir durumdur. Artık kadınlar çok genç yaşta bile bilinmeyen sebeplerle erken menapoza girebiliyorlar.

Bunun yanı sıra herhangi bir nedenle yumurtalıklarına operasyon yapılan ve yumurtalık dokusunun tamamını veya ciddi bir kısmını kaybeden kadınlar da doğurganlık yeteneğini kaybediyor.

Tedavi amaçlı verilen radyoterapi ve kemoterapiler de yumurtalık fonksiyonu bozarak çocuk sahibi olmaya engel teşkil edebiliyor. Ayrıca Turner Sendromu gibi genetik hastalıklarda da yumurta donasyonuna sıklıkla başvuruluyor. İşte bu şanssız durumlardan herhangi birini yaşayan kadınların anne olabilmeleri yumurta nakli ile hayal olmaktan çıkmış durumdadır. Yine doğuştan yumurtalıkları gelişmemiş ancak sağlıklı bir rahime sahip olan kadınlar da yumurta donasyonu ile anne olabiliyor.

Defalarca tüp bebek denemesinden sonra hala çocuk özlemini giderememiş çiftler de yumurta donasyonu, sperm donasyonu veya embriyo donasyonundan soruna bağlı olarah herhangi bir yöntemi kullanarak anne baba olma şansını yakalayabiliyor.

Yumurta donasyonu yapılacak kadının kan grubu ve fiziki özellikleri göz önünde bulundurularak yumurta vericisi seçilir. Yumurta donasyonu yapılmadan önce vericilerin detaylı bilgileri alınır. Önemli 5 adet genetik hastalık taraması ve bulaşıcı hastalık taraması muhakkak yapılır. Yumurta donasyon yöntemi ile gebe kalan kadınların gebelik ve emzirme süreci kendi yumurtası ile gebe kalan kadınların yaşayacağı süreçle aynıdır. Yumurta donasyonu yapılacak kadının adet görmesi şart değildir.

Menopozda olan kadınlara bile yumurta donasyonu yapılabilir. Adet gören ancak yumurta kalitesi düşmüş veya yumurta rezervi azalmış kadınlara da yumurta donasyonu başarı ile uygulanmaktadır. Yumurta donasyonu yapılacak kadının adet görüp görmemesi transfer öncesi rahmin gebeliğe hazırlanması aşamasında önemlidir.

Eğer kadın adet görüyorsa adetin 21. gününde kendi hormonlarını baskılayacak bir ilaç yapılır. Yumurta alıcısı menapozdaysa buna gerek yoktur. Eğer infertilite sebebi sadece yumurta probleminden ibaret ise yumurta donasyonu ile gebelik elde etme şansı son derece yüksektir.

Categories: Donasyon

Comments are closed.